Сьогодні, 19 серпня, відзначають Преображення Господнє або Яблучний Спас

Дата: 19.08.2021 14:33

У цей день згадують євангельську подію, коли апостоли побачили Ісуса Христа в Преображенні. Згідно зі Священним Писанням, Ісус разом зі своїми учнями піднявся на гору Фавор і почав молитися. У ту ж мить його вигляд змінився: обличчя просяяло, тіло і одяг залило Божественне світло. Побачивши це, апостоли наповнилися блаженством.

На знак подяки люди стали приносити в храми виноград і яблука. Частину плодів було прийнято освячувати – фрукти символізують духовну солодкість, яку відчули учні Христа в момент його перетворення. Звідси і пішла друга народна назва свята – Яблучний Спас.

На Яблучний Спас освячують яблука і виноград нового врожаю, а після цього фрукти прийнято відносити на кладовище і залишати на могилах покійних.

Вважається, що в цей день яблука мають особливу силу, можуть виконувати бажання і позбавляти від хвороб. Особливо, якщо відрізати шматочок, вмочити його в мед і з’їсти. В цей день дозволяється трохи послабити піст: вживати в їжу рибу і випити трохи вина.

Віруючі вважають, що до Яблучного спаса не можна їсти яблук. Така заборона пов’язана з давнім повір’ям, згідно з яким ангели на небесах пригощають померлих дітей фруктами. Якщо мама покійної дитини з’їла яблуко завчасно, малюкові на тому світі Гостинець не дістанеться.

У свято Преображення Господнього заборонено працювати, крім збору врожаю і приготування їжі. Так, наприклад, не можна шити, займатися прибиранням і ремонтом.