В обласному центрі обговорили роль Рахункової палати у посиленні фінансової дисципліни громад

Дата: 06.09.2021 09:13

Голова Степанівської сільської ради Наталія Бараненко взяла участь у Регіональній конференції «Посилення фінансової дисципліни місцевих громад. Роль та функції Рахункової палати», що відбулася в Одесі 3 вересня.

Учасники обговорили питання щодо статусу та основних повноважень Рахункової палати як вищого органу аудиту, зокрема здійснення контролю за використанням бюджетних коштів.

«Одне з ключових питань при децентралізації — це фінансова спроможність місцевих громад і грамотний розподіл коштів, — розказав під час відкриття конференції голова Одеської обласної ради Григорій Діденко. — Зараз громади Одещини отримують більше фінансів, мають більше можливостей, але й більше відповідальності. На жаль, поки що не всі громади розпоряджаються цими фінансами ефективно. Це питання постійно порушується в обласній раді та обговорюється на профільних комісіях. Окрім фінансової, ми прагнемо надавати і консультативну допомогу, але тут виникає і інше питання — контролю над правильним використанням коштів. Особливо в умовах нестачі кваліфікованих кадрів у районах».

На необхідності консультативної допомоги наголосив голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

«За 25 років наші аудитори виявили порушень на 403,6 мільярда гривень, — пояснив він. — Важливо те, що ми не лише виявляємо порушення, а й запобігаємо неефективному використанню коштів, розповідаємо, як уникнути порушень. Бо не існує державних грошей, є гроші платників податків».

За 25 років роботи Рахункова палата проаналізувала 25 державних бюджетів, знайшла понад 130 млрд грн резервів для збільшення доходів. За результатами проведених аудитів було надано маже 26 тисяч пропозицій, у середньому 12 рекомендацій на один аудит.

За словами віцепрезидента Національної академії наук України професора Олега Рафальського, зараз особливо важливою стає функція упередження порушень.

«Закладено абсолютно нову модель стосунків між державою та органами місцевого самоврядування. Держава вперше надала можливість регіонам визначити власний курс у формуванні власної казни та формуванні механізму її розподілу, — пояснив він. — У Національній академії наук вважають, що для досягнення поставленої мети реформи децентралізації необхідно створити дієву та прозору систему контролю за станом фінансового життя новоутворених громад».

Відтак, учасники конференції обговорили проблемні питання регіонів у сфері публічних фінансів та шляхи зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни.

За матеріалами пресслужби Одеської обласної ради