Історія кримськотатарського громадського та релігійного активіста Біляла Аділова
Сьогодні розповідаємо історію кримськотатарського громадського та релігійного активіста Біляла Аділова, незаконно засудженого до 14 років колонії суворого режиму.
Життя до затримання
Аділов Білял Абдурахманович народився 27 травня 1970 року в місті Хамза, Узбекистан, куди його родина разом з іншими кримськими татарами була депортована радянським тоталітарним режимом у 1944 році. Після закінчення школи вступив до професійно-технічного училища міста Алмалик, де здобув фах газозварювальника.
У 1990 році, він повернувся до Криму, оселившись у селі Чернове Курманського району, а у 1993 році закінчив Бахчисарайський будівельний технікум.
У квітні 2005 року разом із родиною переїхав до Сімферополя, де працював будівельником.
Що вигадали окупанти
27 березня 2019 року силовики окупаційної адміністрації провели наймасовіші обшуки в будинках кримських татар у мікрорайонах Кам'янка та Строганівка міста Сімферополь, а також у Білогірському та Курманському районах Криму, під час яких було затримано щонайменше 20 місцевих жителів, серед яких був і Білял Аділов.
12 травня 2022 року російський суд у ростові-на-дону засудив Біляла Аділова до 14 років колонії суворого режиму з першим п'ятирічним терміном у в'язниці та обмеженням волі на 1,5 року після звільнення, а інших кримських татар, що також були затримані за "справою кримських мусульман" — Тофіка Абдулгазієва, Владлена Абдулкадирова, Іззета Абдуллаєва та Меджита Абдурахманова — засудили до 12 років.
Чому Біляла Аділова затримали насправді
У 2017 році, за два роки до арешту, Біляла Аділова затримали біля будівлі так званого "верховного суду" Криму, де він разом з іншими активістами прийшов підтримати кримського татарина Амета Сулейманова, що також зазнав російських репресій.
Аділова звинуватили у нібито застосуванні насильства проти представника силових структур окупаційної адміністрації, і хоча справа завершилася лише штрафом, цей інцидент став початком серії утисків та тиску на нього — його активна громадська діяльність, допомога родинам політв’язнів, участь у культурних і релігійних заходах дратували окупантів, які все частіше шукали приводи для нових звинувачень аж до самого арешту у 2019 році.
Де зараз Білял Аділов?
Після винесення вироку Біляла Аділова доставили спочатку до СІЗО №3 міста новочеркаськ ростовської області рф, звідки згодом він був незаконно переміщений до в'язниці мінусінська красноярського краю.
З 27 червня 2023 року адвокати боролися за звільнення в російських апеляційних судах, проте 27 серпня того ж року касаційний суд остаточно затвердив вирок політв'язню, а вже в серпні 2024 року і верховний суд рф відмовив у скороченні незаконних вироків кримським політв'язням.
В кінці серпня 2024 року у листі він повідомив, що має бути знову переміщений, проте лише 23 жовтня стало відомо, він перебуває у виправній колонії №1 міста кизил у республіці тива, що за понад 5000 км від Криму.
"Два місяці невідомості та оббитих порогів. Ми зверталися до всіх інстанцій, куди радили юристи, але відповіді він них немає досі", — розповіла дружина політв'язня Гульнара Аділова.
***
Матеріали підготовлені в рамках інформаційної кампанії #10роківСпротиву спільно з Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)